Örgryteföreningen

Föreningen för dig som bor i Örgryte och värnar om din närmiljö.

  • Hem
  • Nyheter
    • Alla Nyheter
    • ÖVERÅSPARKEN RÄDDAD
      • Överås träd – Stör inte Trollet herr Wallenstam!
      • Parker och skogar ger skydd mot mental ohälsa
      • Policy för stadens träd, grönytor, arkitektur och kultur
  • Örgryte
    • Örgryteinformation
    • Kulturpromenad
      • Promenadslingor
    • Örgrytehistoria
    • Bildgalleri
  • Örgryteföreningen
    • Om Föreningen
    • Aktuella Arbetsgrupper
      • Inget gehör för Göteborgsförslag 601- SANKTAS förblir sunkig
      • Namnförslag på platser i Delsjön!
    • Medlemskap
    • Stadgar
    • Styrelsen
    • Verksamhetsberättelser
    • Protokoll
  • Kontakt
Hem » Kulturpromenad » 21 – Kallebäcks Nordgård

21 – Kallebäcks Nordgård

Här låg Kallebäcks Nordgård. Den var ett frälsehemman och störst i Kallebäcks by. Den lydde under Råda Säteri. På 1500- och 1600-talen ägdes den av släkten Ulfsparre.

Mot slutet av 1600-talet övergick säteriet till landshövding Hamilton, generalmajor och friherre. Hans yngsta dotter Beata avyttrade Nordgården 1735 och den kom att ägas av Magnus Rebba, bror till gästgivaren på danska gästgivargården.

Magnus öppnade näringsställe på Kallebäck. Han sålde även vatten på rådhustorget för 1 öre kopparmynt per kanna, vilket var en god affär.

Så småningom övertogs gården av Adam Carlberg, son till gamle arkitekten. Under hans tid anlades stadens vattenledning från Kallebäck. Jordägarna fick 250 Riksdaler i kompensation.

På 1800-talet ropade grosshandlare Grönvall in gården på auktion. Då fanns här ett garveri och ett tegelbruk. 1930 såldes gården till Göteborgs stad för 390000 kr. År 1950 revs den och ett höghus byggdes på dess plats.

Bilder

 

 

 

 

 

Senaste Nyheterna

Betala din medlemsavgift med Swish

30 september 2021

… Läs mer ->

En av föreningens eldsjälar har lämnat oss

28 februari 2025

… Läs mer ->

Knut kommer till Höstmötet 20 november 2024 – Kommer du?

10 oktober 2024

… Läs mer ->

Vårmöte/årsmöte 23 April 2024

31 januari 2024

… Läs mer ->

Sök i arkivet

Följ oss på Facebook

  • Facebook

Styrelsen

Föreningens mål och medel sköts av en styrelse, som består av fem ordinarie ledamöter och tre suppleanter, vilka samtliga väljs vid ordinarie höstsammanträde. … Läs mer ->

Kontakt

Kontakta oss gärna, men vi ber dig vänligen ha förståelse för följande: Vi är en ideell förening med en ideell styrelse. Ha därför inte alltför stora förväntningar på ett omgående svar. … Kontaktsidan ->

Sök i arkivet

maj 2025
M T O T F L S
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
« feb    

© 2025 Örgryteföreningen